İmajinasyon

         1. Kendinize rahat ve sakin bir ortam seçin. İsterseniz uzanabilir ya da oturabilirsiniz. Oturmayı seçerseniz sırtınızın dik olmasına dikkat edin.

         2. Gözlerinizi kapatın. Beş-on kere “derin nefes” alıp verin. Her nefes verişinizde kendi kendinize, içinizden “rahat ve sakinim” deyin.

         3. Derin ve sakin nefes alıp vermeye devam ederek, bedeninizdeki tüm kaslarınızı kontrol edin ve onları gevşetin. İçinizden “rahat ve sakinim” deyin.

—————————–

         4. İyice gevşediğinizden emin olduktan sonra; hoşunuza giden, huzurlu ve güzel bir yerde olduğunuzu hayal edin. Örneğin; “ Bir kumsaldasınız, bir tarafınızda ağaçlar, diğer tarafta deniz var. Ilık bir hava ve çok hafif bir esinti var. Kumların üzerinde uzanıyorsunuz. Çok rahat ve sakinsiniz. Hafif dalgalar kıyıya vurmakta. Dalgaların sesi kulağınıza hoş geliyor. Bedeninizin altındaki kumların yumuşaklığı sizi rahatlatıyor. Şimdi burada çok rahat, sakin ve mutlusunuz, tüm sorunlardan uzak, doğanın sesini dinlemektesiniz ”.

         5. Tamamen rahatladığınızı hissedene kadar bu hayal ettiğiniz ortamda kalın. (Örnekte verilen hayalin yerine siz de kendinize daha iyi geleceğini düşündüğünüz güzel bir yer canlandırabilirsiniz.)

         6. Şimdi gözlerinizi açın, derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken “rahat ve sakinim” cümlenizi içinizden tekrar edin.

         7. Hayalinizi tekrar anımsayarak bunun sizi nasıl rahatlattığını, ve yine gergin hissettiğinizde oraya giderek rahatlayabileceğinizi düşünün.

Uzm. Psikolog Bülent Korkmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: