Evlilik/Çift ve Aile Danışmanlığı

Evlilik ve Aile Danışmanlığı aslında birbirinden ayrı alanlardır. Biz bu başlık altında hem Çiftler (evli olmayan çiftleri de kapsar) ve Evlilik Danışmanlığına, hem de Aile (Anne, baba, çocuk ve diğer aile üyeleri) Danışmanlığı hizmetlerimize yer vermekteyiz. Sorununuza uygun olan danışmanlık hizmetine birlikte karar verilmektedir.

EVLİLİK / ÇİFTLER DANIŞMANLIĞI

Evlilik Danışmanlığı, -yaşanan sorunların evliliğe veya çiftler arasındaki ilişkiye atfedildiği- evli çiftlerin birbirleriyle ilişkilerinde farklı nedenlerle yaşadığı sorunların anlaşılması, tartışılması ve çözümlenmesine yönelik yürütülen bir danışmanlık / terapi protokolüdür.

Evli olmayan çiftleri de kapsar. Yani sadece flört ilişkisi olan ya da evliliğe karar vermiş ama henüz evli olmayan çiftler de ilişkisel sorunları için bir danışmanlık hizmeti alabilirler. Hatta evlilik öncesi aşamada olan çiftler için belirgin bir sorun olmasa da, olası sorunlar ve kuracakları evlilikte karşılaşabilecekleri olumsuzluklara yönelik bir öngörü ve farkındalık kazanmak üzere, aynı zamanda birbirleriyle olan uyumlarını artırabilmek amaçlı olarak çiftler danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirler.

Evlilik danışmanlığı kapsamında evli çiftler evlilikleri ile ilgili bireysel tutumları, hatalı-eksik yanları ile ilgili yeterli bir içgörüye sahip olmaları sağlanarak sorunlarının çözümüne ilişkin sorumluluk almaları hedeflenmektedir. Bununla birlikte aralarındaki iletişim, paylaşım, dayanışma, bağlılık gibi konular da ele alınmakta çiftlerin bu yönde gelişmelerine olanak sağlanmaktadır. Farklı oldukları veya çatıştıkları konularla ilgili daha empatik, daha uzlaşmacı, daha objektif (tarafsız) olabilmeleri yönünde değişmeye yöneltilmektedirler.

Evlilik veya Çiftler Danışmanlığının amacı salt evliliğin veya birlikteliğin devam ettirilmesi değildir. Bunu sağlıklı bir biçimde yapabileceklerse sürdürmelerine teşvik etmektir. Bazen ilişkinin gerçekten yürümeyeceğini görmeleri de bu danışmanlığın yararlı bir sonucu olabilir. Ama her tür birlikteliklerde tabi ki öncelikli olan yapıcı yönde bir çözüm üretebilmek, sahip oldukları evlilik veya ilişkilerini kolayca bitirme yolunu seçmemeleridir.

Birbirinize uygun bir çift olup olmadığınızı anlamak ister misiniz? Siz de alttaki linki tıklayıp çift uygunluk testini yanıtlayabilirsiniz.

ÇİFT UYGUNLUK TESTİ

Danışma / Terapi Süreci

KRM’de Evlilik veya Çiftler Danışmanlığında ilk görüşmede eşler birlikte alınarak problem ve olası süreç hakkında bir tanılama ve planlama gerçekleşir. Sonrasında ise gerekiyorsa eşler ayrı ayrı birer görüşme ile hem bireysel özellikleri ve  hem de soruna bakışları açısından değerlendirilir. Devamında eşlerin birlikte katıldıkları danışmanlık / terapi seansları biçiminde sürdürülür. Burada danışmanlık veya terapi terimlerinin kullanılmasının nedeni bazı evlilik sorunlarının daha yüzeysel ve temel yaklaşımlarla çözülebilecek (sadece danışmanlık) düzeyde olmasına, bazı evlilik sorunlarının ise daha karmaşık ruhsal dinamikleri içermesi nedeniyle danışmanlık hizmetinin ötesinde sistematik bazı psikolojik müdahaleleri de gerektirmesinden (danışmanlık+terapi) dolayıdır. Her ikisi de aynı anlamda kullanılabilmekte, başvuranlar açısından önemi olmayıp teknik açıdan uzmanı ilgilendiren bir konudur. Sizin için en uygun olan yaklaşımı danışmanınız sizi de bilgilendirerek seçecektir.

Seans sayısı ve sıklığı açısından kesin standartlar olmamakla birlikte, yaklaşık 1 veya 2 hafta arası sıklıkta ve yine yaklaşık 6 – 12 seans aralığında bir hizmet almanız söz konusu olabilir. Ama danışma süreci, bu sürelerin eksi veya artı yönde değişmesine neden olabilir. Seans süresi olarak da iki seçenek söz konusudur; 1. seçenek normal bireysel seans süresi (50 dk.) kadardır. 2. seçenek ise 75 dk.’dır. İlk görüşme veya randevu aşamasında bu seçeneklerden birine birlikte karar verilir.

AİLE DANIŞMANLIĞI

Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı, -yaşanan sorunların aile içi ilişkilere atfedildiği- temel olarak anne, baba, çocuk(lar) arasındaki ilişkilerdeki sorunların anlaşılması, tartışılması ve çözümlenmesine yönelik olarak yürütülen bir danışmanlık / terapi protokolüdür.

Aile ile birlikte yaşayan diğer aile üyelerini (dede, büyük anne vb. gibi) ve aile ile birlikte yaşamasa da aile yapısı üzerinde etkili ve sistematik bi ilişki içinde olan diğer aile üyelerini de kapsamaktadır. Bu danışmanlık yaklaşımında ister tek bir çocukla bir ebeveyn arasındaki, ister daha çoklu ilişkilerdeki sorun ağı ele alınıyor olursa olsun, aile içi ilişkisel dinamiklere ve ailenin sistematik yapısına odaklanarak gerekli danışmanlık / terapi hizmeti verilmektedir.

Danışma / Terapi süreci

Aile Danışmanlığı Hizmeti de uygulama benzerlikleri açısından evlilik danışmanlığı gibi yürütülmektedir. Seans sıklığı, süresi veya kaç seans süreceği sorunun düzeyi ve aile içi sorunla ilgili kişilerin çokluğuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ailelerin bir aile danışmanlığı talebi yanında, herhangi bir bireysel başvuru değerlendirmesinde de sürecin aile danışmanlığı veya terapisi biçiminde sürmesinin yararlı olacağına danışman / terapist tarafından da karar verilip önerilebilmektedir.

KRM Psikolojik Hizmetler‘de sorunlarınıza en uygun, doğru ve yeterli bir profesyonel hizmet alabilirsiniz. Evlilik / Çiftler veya Aile Danışmanlığı ile ilgili sormak istedikleriniz veya daha ayrıntılı bilgi almak için iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: