Online Danışmanlık Hakkında

Günümüzde teknolojinin ve iletişim seçeneklerinin artması yeni uygulamalar da getirebilmektedir. Ancak ruhsal sağlık gibi bir konuda online alınacak bir hizmet ile ilgili bilinçli ve titiz olunması gerekmektedir. Bir çok internet sitesinde “online terapi” başlığı altında bir hizmet sunumundan söz edilmektedir. Ancak bilinmesi gereken şudur ki; terapi veya psikoterapi, terapist ile hasta arasında zihinsel, duygusal ve sosyal bir iletişim ve etkileşim sürecidir ve yüzyüze (face to face) olmalı; kendini ifade etme biçimi, ses tonu, vurgular, duruş, duygusal tepkiler, bakış ve bunun gibi birçok beden diliyle ifade edilen ve gözlenmesi gereken terapideki önemli unsurları dışlaması söz konusu olamaz. Bu nedenlerle psikoterapi online (e-mail, anlık ileti) veya telefon, mektup gibi yollarla uygulanamaz. Ya da buna terapi denmesi doğru değildir. Görüntülü görüşme ile verilen hizmet için dahi, bazı yüzyüze koşullarını sağlıyor gibi görünse de tam olarak psikoterapi denmesi uygun değildir. Bu gibi yollarla verilecek hizmet ancak bir danışmanlık hizmeti kapsamında olabilir.

Yani bir hastalık veya bozukluğun tedavisi değil de, ancak böyle bir tabloya doğru gidebilecek sorunların veya yaşamın her insan için getirebileceği açmazlar ve bilgi eksikliklerinden kaynaklanan bazı sorunlar ve bunun gibi psikolojik danışmanlık kapsamında sayılabilecek bir takım hizmetlerin online olarak verilebilmesi olanaklıdır. Bu da bilgilendirme, yöneltme, rehberlik etme türünde bir danışmanlıktır. Online danışmanlık alanındaki (bunun terapi gibi sunulması vb. gibi) suistimallerin ve etik olmayan yaklaşımların hasta veya danışan kişiler tarafından iyi bilinmesi, uzmanlık alanından emin olmadıkları kişilerden böyle bir hizmet almamaları gerekir.

Yukarıda söz edilen konuların dikkate alınması kaydıyla Online Danışmanlık alınması konusunda, bize göre doğru uzmanlardan alındığı sürece hiç bir sakınca yoktur. Aksine bir çok insan bu sayede daha kolayca nerede yaşadığının bir önemi olmaksızın bir uzmana ulaşabilmektedir. Zamandan tasarruf edebilmektedir. Çok özel konular hakkında dahi kolayca bir danışmanlık alabilmektedir. Biz de bu yeni hizmet alma-verme yöntemini en doğru ve yeterli biçimde uygulamaya özen göstermekteyiz. Online Danışmanlık sayfamızdan bu hizmetimize ilişkin ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uzm. Psikolog Bülent Korkmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: